fallback

"Грийнпийс": Определената дата за отказ от въглища е бягство от действителността

Държавната ТЕЦ Марица Изток 2 е във фалит, а останалите централи са морално остарели, сочат еколозите

22:18 | 15.10.21 г. 7

Като поредното бягство от действителността определиха от екологичното движение "Грийнпийс" вписаната индикативна дата за отказа на България от въглища - 2038 година. Според еколозите въглищната енергетика след 2030 година е илюзия.

Те настояват за ясен план за поетапно извеждане на въглищни мощности от експлоатация през следващото десетилетие и бързо навлизане на енергийните алтернативи. Въглищните централи в страната са на ръба на финансов и технически колапс, а зависимостта от тях налага сега България да работи с ускорени темпове за наваксване на пропуснатото време за трансформация.

От "Грийнпийс" отбелязва още, че ТЕЦ "Марица Изток 2", която е най-голямата въглищна мощност на Балканите, е във фактически фалит с 1,5 млрд. лева дългове.

"Останалите въглищни централи в голямата си част са свързвани с енергийния бизнесмен Христо Ковачки и са морално остарели съоръжения, експлоатирани далеч отвъд техническия си живот с високата цена на замърсяване на въздуха и водите", посочва още от организацията в позиция, изпратена до медиите.

Оттам уточняват още, че няма и яснота ще могат ли другите две големи централи в Маришкия басейн - КонтурГлобал Марица Изток 3 и ТЕЦ "Гълъбово" (ТЕЦ Марица Изток 1), да продават енергията си на свободния пазар, след като договорите им за закупуване на енергия изтекат - съответно през 2024 година и 2026 година.

Служебното правителство внесе по-рано днес в Брюксел Планът за възстановяване, в който е посочена индикативната дата 2038 година за закриване на въглищата. В този план е посочена възможността за газификация на Маришкия басейн, както и преминаването на водород на мощностите на един по-късен етап.

В документа, който вече е публичен, се предвижда още договорите с т.нар. американски централи да не бъдат продължени след изтичането им, което означава, че те ще трябва да продават своята енергия на свободния пазар.

През второто тримесечие на 2022 година България ще създаде държавно предприятие "Конверсия на въглищни региони", което ще управлява процеса на отказ от въглищата. По Плана ще бъде създаден още и Национален фонд за декарбонизация, който да подпомогне инвестициите в зелени проекти.

Планът за постепенно прекратяване на използването на въглища ще включва стъпки до 2024 година, 2026 година, 2030 година, 2035 година и като крайна дата - 2038 година. В документа обаче служебният кабинет не включва конкретни действия, предвидена за тези срокове.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:06 | 14.09.22 г.
fallback